Gidiyor musunuz? :(

To be Travel, her daim sizlere en güzel deneyimleri, en ayrıcalıklı şekilde yaşatmaya devam edecek. Bizden haberler almak için bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Kişiye Özel Turlar - Yeryüzündeki Cennet: Hindistan - Nepal

Hindistan Hakkında

Güney Asya ülkelerinden biri olan Hindistan, dünyanın en ilginç destinasyonlarından biri. Binlerce yıllık zengin bir geçmişe sahip olan ülke farklı geleneklere, dile ve kültüre sahip 28 eyaletten oluşuyor. Ülkenin hangi eyaletine giderseniz gidin insanları, kültürü, tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle sizi etkilemeyi başarıyor.

Hindistan Hintçe’de resmi adıyla ‘Bhārat Gaṇarājya’ olarak anılıyor. Baharatların sıklıkla kullanıldığı Hint mutfağında en çok köri, çemen, kokum, acılı baharat kullanılarak yapılmış yiyecekler tercih ediliyor. Ayrıca Hindistan yüzyıllardır Avrupa’ya ve diğer ülkelere de baharat ihraç ediyor. 3 milyon 287 bin metrekareye sahip olan Hindistan, dünyanın en büyük 7. coğrafi alanı unvanına sahip. Hinduizm inancı nedeniyle Hint mutfağında inek eti kullanılmaz. Yemeklerde daha çok tavuk eti ve deniz ürünleri kullanılır.

Yüzlerce yıllık tapınakları, görkemli tarihi yapıları, benzersiz doğal parklarıyla ünlü olan Hindistan’ın 35 turistik yeri UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunuyor.Hindistan’da kabul edilmiş resmi bir dil yok. Bölgeler arasında 17 anadilin kullanıldığı ülkede 844 farklı lehçe konuşuluyor. Bombay (Mumbai), Delhi ve Kalküta ülkenin en büyük şehirleri. Ülkenin her dört köşesinden Bombay’a yapılan göçten dolayı Bombay dünyanın ikinci en büyük 9. megakenti sayılıyor.

Dünyanın en büyük ve geniş işvereni unvanını 1 milyon çalışanıyla Hindistan Demiryolları elinde bulunduruyor.

Hindistan din tüm geleneklerin ayrılmaz bir parçası. Ülke laik olmasına rağmen Hindu, İslam, Hristiyanlık, Jainizm, Sihizm ve diğer sayısız dini geleneğe ev sahipliği yapıyor. 

Hindistan film endüstrisi dünyanın en çok izlenen filmlerini üretiyor. Ülke dünyada özellikle Bollywood filmleriyle tanınıyor.

Babür hükümdarı Şah Cihan’ın ölen eşi için yaptırdığı ve İslam türbe mimarisinin en önemli eserlerinden birisi olarak gösterilen Tac Mahal, her yıl yaklaşık 3 milyon insan tarafından ziyaret ediliyor.

Nepal Hakkında

Dünyanın çatısı olarak bilinen Nepal doğal güzelliği ile gezginleri her zaman etkilemeyi başarıyor. Nepal, Himalaya Dağları üzerinde yer alır. Komşuları, kuzeyde Çin, güneyde Hindistan’dır. 

Tarihi yerler açısından çok zengin olan başkent Katmandu, UNESCO tarafından koruma altına alınmış bir şehirdir.Yakın bir zamanda yaşadığı büyük deprem başkent Katmandu’da bir çok tarihi binayı yerle bir etmiş. Şu an tarihi değerlerini tekrar ayağa kaldırmaya çalışıyorlar. 

Nepal ülke içinde barındırdığı 20 büyük dağlar ile “Dünyanın Çatısı” olarak adlandırılıyor. Everest, Himalaya dağları ve Annapurna bunların sadece bir kaçı. Doğası güzel ülke Nepal’de muhteşem doğada mutlu ve huzurlu zaman geçirebilmek mümkün. Ülkenin turisti çekmesinin en büyük sebepleri ise dağ yürüyüşleri ve kampları.Yollarda sırt çantalı gezginler her yerde karşınıza çıkacaktır. Nepal Çin ile Hindistan arasında kalmış yatay bir ülke, aynı zamanda dünyanın tek kare olmayan bayrağına sahip olma özelliğini taşımaktadır. Ülkenin neresinde dolaşırsanız dolaşın karşınıza çıkan güzel Nepal insanı güler yüzle size Namaste yani Merhaba der. Ülkenin çoğu yerinde Hindu ve Budist tapınaklarını görebilirsiniz.

Nepal; Budist tapınakları, doğası, sokaklarındaki heykelleri, mimari yapısıyla görülmesi gereken Asya ülkelerinden biridir.

1.Gün / İstanbul - Yeni Delhi

THY tarifeli seferi ile Yeni Delhi’ye varışınızın ardından, gümrük işlemlerinizi tamamlayarak rehberiniz ile buluşma. Transfer araçlarınız ile otelinize gidiş ve giriş işlemleri. Ardından dinlenmeniz için serbest zamanlar.

2.Gün / Yeni Delhi

Otelde alacağınız kahvaltınızın ardından rehberiniz ile buluşma. Farklı bir kültüre doğru keşif yolculuğuna hazır olun! Renkleri, tatları ve siluetleri bambaşka ve neşeli bir kültürün sahibi Delhi aynı zamanda Hindistan’ın en eski yerleşimlerinden biri. Yapılan araştırmalara göre bilinen en eski yerleşimin M.Ö. 6 Yüzyıl’a dayandığı anlaşılan Delhi, 17 ve 19. Yüzyıllar arasında da Babür İmparatorluğu’nun egemenliği altında varlığını sürdürmüş. Konumu dolayısıyla da yapılan kazı çalışmalarında oldukça zengin eserlere rastlandığı biliniyor. Turunuz da; Qutab Minar’ı yani içinde bugüne kadar yapılmış en görkemli minarenin bulunduğu ve 12. yüzyılda islam dininin Hindistan halkına tanıtıldığı merkezi de gezme fırsatı bulacaksınız. Burada Qutub Minar minaresinin inşaatını da tamamlatan Şemseddin İltutmuş'un türbesi de bulunmakta ayrıca. Türbenin özelliği tüm duvarlarında kril alfabesi ile yazılmış Türkçe yazıtların bulunması. Qutab Minar ayrıca Unesco Dünya Mirası listesinde de bulunmakta. Qutab Minar’a yapılacak ziyaretin ardından Humayun’un türbesine de bir geziniz olacak. Hümayun Türbesi Babür İmparatoru Hümâyun Şah’ın ölümünden 9 yıl sonra, Babür İmparatorluğu’nun ikinci hükümdarı olan Hümayun’un eşi Bega Begüm’ün (Hacı Begüm) talimatıyla 1565 yılında inşasına başlanıp, 1572 yılında tamamlanmıştır. 1993 yılında da Unesco Dünya Mirası Listesi'ne alınmıştır. Şehir turunuzun ardından tekrar otelinize dönüş. Dinlenmeniz için serbest zamanlar. 

3.Gün / Yeni Delhi - Agra

Otelde alacağınız kahvaltınızın ardından dinlenmeniz için serbest zamanlar. Akşamüzeri rehberiniz ile buluşarak Agra’ya gitmek için yola çıkacaksınız. Yolculuğunuz yaklaşık olarak 4 saat sürecek ve 205 km lik bir yol. Agra’ya varışınıza istinaden ilk olarak Agra Kalesi turunuzu gerçekleştireceksiniz. Agra Kalesi, Hindistan'daki Agra şehrinde yer alan tarihi bir kaledir. Kale, Mughal başkentinin 1638 yılında Kızıl Kale'den Delhi'ye taşındığı yıl olan 1638 yılına kadar Babür imparatorlarının ana yerleşim yeri idi. UNESCO tarafından 1983 yılında bir Dünya Mirası olarak ilan edildi. Akşam ise Taj Mahal turunuz organize edilmiştir. Taj Mahal; İslâm türbe mimarisinin en önemli eserlerinden birisi olarak kabul edilir. Babür İmparatorluğunun 5. hükümdarı Şah Cihan'ın 17 Haziran 1631 tarihinde genç yaşta ölen eşi Ercümend Bânû Begüm için o zamanki imparatorluğun başkenti olan Agra' da Yamuna Nehri'nin kıyısında yaptırılmıştır. Mümtaz Mahal'in ve 1666'da ölen imparator Şah Cihan'ın mezarlarını barındırır.  Yapı, Şah Cihan'ın hâkimiyeti süresinde en parlak dönemini yaşayan Bâbürlüler'in güç ve kudretini temsil eder. Hanedanın güç ve kudreti kadar, Şah Cihan ile eşi Ercümend Bânû Begüm arasındaki sevginin de sembolüdür. Taj Mahal turunuzun ardından otelinize giriş. Dinlenmeniz için serbest zamanlar.

4.Gün / Agra - Jaipur

Otelden çıkışınızın ardından transfer aracınız ile Jaipur’a geçeceksiniz. Agra’dan Jaipur’a yol yaklaşık 5 saat sürmekte ve 245 km dir. Yol üzerinde Fatehpur Sikri turunuz gerçekleşecektir. Fatehpur Sikri Agra’nın yaklaşık 40 km ötesine kurulmuştur. Bu şehri ilk olarak Moğol imparatoru Ekber yaptırmış ve bir dönem imparatorluğun başkenti olarak kullanılmıştır. Daha sonraları su sıkıntıları sebebiyle terkedilmiş fakat günümüze kadar çok iyi korunmuştur. Turunuzun ardından otelinize varış. Giriş işlemlerinizin ardından dinlenmeniz için serbest zamanlar.

5.Gün / Jaipur

Otelde alacağınız kahvaltınızın ardından rehberiniz ile buluşarak Amber kalesine turunuz gerçekleşecektir. Amber Kalesi; Jaipur’un 11 km. dışındadır. Jaipur inşa edilmeden önce Mihrace’nin yerleşim yeriydi. Bu kale - saray 1592 yılında Ekber’in ordusundaki bir komutan tarafından yapılmıştı. Daha sonra Jai Singh tarafından genişletildi ve tamamlandı. Kale oldukça yüksek kayaların üzerine adeta kondurulmuş gibidir. Saraydaki sayısız teraslardan bakıldığında aşağıda küçük bir göl ve uzakta da Jaipur şehri gözükmektedir. Kale, Rajput dönemi sanatının en ilginç örneklerini içermektedir. Turunuzun ardından dinlenmeniz ve gezmeniz için serbest zamanlar. Akşamüzeri tekrar rehberiniz ile buluşarak City Palace ve Observatory turlarınız gerçekleşecektir. Eski Jaipur’un tam ortasında bulunan City Palace (Şehir Sarayı) çeşitli bahçeleri ve binaları ile geniş bir araziyi kaplar. Dış duvarları Mihrace Jai Singh tarafından yapılmış, diğer bölümleri çok sonraları tamamlanmıştır. Hava Mahal’i ve City Palace’ı Maharaja (Mihrace) Pratap Singh yaptırmıştır. Sarayın bir bölümünde son Mihrace hala yaşamını sürdürmektedir. Observatory ise; Hindistan'ın Racastan Eyaletinin, Jaipur şehrinde yer alan on dokuz mimari astronomik alet koleksiyonudur; Rajput kralı Sawai Jai Singh II tarafından yaptırılmış ve 1734'te tamamlanmıştı. Dünyadaki en büyük taş güneş saatine ev sahipliği yapmaktadır ve UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.

6.Gün / Jaipur - Jodhpur

Otelinizde alacağınız kahvaltınızın ardından çıkış işlemleriniz. Transfer aracınız ile Jaipur’dan Rajasthan’ın ikinci büyük kenti olan Jodhpur’a geçeceksiniz. Jodhpur yolculuğunuz aşağı yukarı 7 saat sürecektir ve iki şehir arası 330 km’dir. Mavi şehir, Jodhpur Thar çölü üzerine kurulmuş. Şehre girişinizin ardından Dinlenmeniz için serbest zamanlar... Şehre varışınızın ardından rehberiniz ile buluşarak öncelikle Tuk Tuk ile bir Pazar gezintisi yapacak ardından da otelinize bırakışınız gerçekleşecek. Dinlenmeniz için serbest zamanlar.

7.Gün / Jodhpur

Sabah kahvaltınızın ardından rehberiniz ile buluşarak özel Mehrangarh Kalesi yani bir diğer ismiyle Sanat Hazineleri turunuz gerçekleşecektir. Hindistan’ın mavi şehri Jodhpur’un 125 metre yüksekliğindeki kayalarının üstünde bulunan Mehrangarh Kalesi, büyüklüğü, görkemi ve tartışılmaz ölçüleriyle, mimarlık açısından sözün bittiği yer anlamına geliyor. Hindistan’da 17 jenerasyon önceki yönetimin inşa ettirdiği bu mükemmel yapı, ziyaret edilmeyi hak ediyor.  Akşamüzeri ise Bishnoi köy safariniz yapılacaktır.  Yerel halkı ve yaşantısı deneyimlemek adına unutulmaz olacağınızı düşündüğümüz safarinizin ardından otelinize dönüş.

8.Gün / Jodhpur- Udaipur

Sabah kahvaltınızın ardından otelden çıkış işlemleriniz gerçekleşecektir. Transfer aracınız ile Jodhpur’dan Udaipur’a seyahatiniz gerçekleşecek ve yolculuğunuz araç ile yaklaşık 5 saat sürecektir. Yol üzerinde gerçekleştireceğiniz turunuz Ranakpur Jain Tapınakları; oldukça etkileyici.. 500 yıllık bu tapınağın tamamı mermerden inşa edilmiş. Tapınağın ortasında Adinadha tanrısının 4 taraflı heykeli var. Heykelin Buda heykelinden farkı, oturur vaziyette, dua eder şekilde oluşu. Tapınağın 4 farklı kast için 4 girişi var. Heykeller de bu girişlere bakıyor. Heykellerin ve girişlerin kubbelerinin aynı olmasının sebebi kastlar arasında, tanrı huzurunda farkın olmaması.Hindistan’daki 4 kastın en üstü savaşçılara, bir alt kast bilginlere, üçüncüsü tüccar ve esnaflara, sonuncusu ise sıradan halka ait. Kastlar arasında evlilik ve alışveriş, kağıt üzerinde mümkün görünse de uygulamada hala yasak.Rajasthan’ın bu 2’nci en büyük tapınağının enerjisi çok yüksek. Burayı saat yönünde gezmek gerekiyormuş. Adinadha tanrısına yapılan dilekler çıkışta dilek ağacının altında tekrarlanabiliyor.Jain’ler polis, asker ve çiftçi gibi bitki, hayvan ve insanlara zarar verebilecek meslek gruplarına kapalı. Hindistan’ın endüstri devi Tata’nın sahibi de bu gruptan. Toplamda 9-10 milyon kadar Jain var. Turunuzun ardından aracınız ile Udaipur’a varış. Otele giriş işlemlerinizin ardından dinlenmeniz için serbest zamanlar.

9.Gün / Udaipur

Otelde alacağınız kahvaltınızın ardından rehberiniz ile buluşarak City Palace ve Jagdish tapınağı turunuz gerçekleşecektir. Şehirde bulunan dört adet sarayın  en görkemlisi olan City Palace kışlık saray olarak anılır. Sarayın balkonlarından muhteşem Pichola gölü ve yazlık saray manzarası izlenir. Kışlık Saray’ın içi de dışı gibi muhteşemdir. Terasları, koridor, avlu ve bahçeleriyle göz kamaştırıcıdır. Antikalar, duvar freskleri, cam mozaikler hergün yüzlerce ziyaretçi tarafından gezilir.

Kışlık Saray’ın kuzeyinde Jagdish Tapınağı yer alır. Bu tapınak Hint-Ari stilinin güzel bir örneğidir. Bu tapınağın bulunduğu eski şehrin dar sokaklarında dolaşmak, küçük Hindu tapınaklarına girip ayinleri izlemek, yerel ürünler, hediyelik eşyalar satan dükkanlardan alışveriş yapmak ve azıcık cesur davranıp bol baharatlı sokak yemeklerinden tatmak gezinize ayrı bir renk katacaktır.

Udaipur için göller ve bahçeler şehridir demek uygun olacaktır. Şehirde 6 tane göl vardır ve bu göller Udai Singh tarafından 16. yy’da Berach Nehrine set çekilerek oluşturulmuştur. Göllerden en bilineni 4 x 3 km genişliğinde şehrin en büyük gölü olan Pichola Gölü’dür.

10.Gün / Udaipur-Mumbai

Otelde alacağınız kahvaltınızın ardından çıkış işlemleriniz. Transfer aracınız ile havalimanına gidiş ve Mumbai’ye uçuşunuz gerçekleşecektir. Mumbai (1995 yılına dek Bombay), Hindistan'ın Maharaştra eyâletinin başkenti, Hindistan'ın en büyük ve Dünya'nın dokuzuncu büyük şehridir.Nüfusu 13 milyon civarındadır. Şehir, Salsette adası üzerine kurulmuştur. Şehrin metropol bölgesinde 20 milyon insan yaşar ve bu, dünya'nın en kalabalık üçüncü yerleşim yerini oluşturur. Şehrin derin bir doğal limanı vardır. Mumbai’ye varışınızın ardından transfer aracınız ile öncelikle şehir turunuz gerçekleşecek ardından otelinize varış ve giriş işlemleriniz yapılacaktır. Varışınızın ve giriş işlemlerinizin ardından dinlenmeniz için serbest zamanlar. Akşamüzeri için Elephanta Adası geziniz organize edilmiştir. Elephanta Adası Mumbai, Hindistan'ın doğusunda, Mumbai Limanı'ndaki bir dizi adadan biridir. Adaya, Mumbai'den feribot ile kolaylıkla ulaşılabilir, ada şehrinin güney doğu kıyısından yaklaşık 10 kilometre uzaklıktadır. Antik çağlarda Elephanta adının adı Gharapuri olarak bilinen, 16. yüzyıl portekiz kâşifleri, girişin yanında bulunan bir filin monolitik bir bazalt heykelini gördükten sonra verildi. Onları eve götürmeye karar verdiler, ancak zincirleri yeterince güçlü olmadığı için denize indirdiler. Daha sonra bu heykel İngilizler tarafından Mumbai'deki Victoria ve Albert Müzesi'ne taşınmıştır. Bu ada, bir zamanlar güçlü bir yerel krallığın başkenti idi. Leonardo da Vinci'nin El Yazması F'sinde "Antonella'nın heberdasher'ın bulunduğu Elephanta Haritası" adlı bir notuda bulunmaktadır. Gezinizin ardından transfer aracınız ile otelinize varış. Dinlenmeniz için serbest zamanlar.

11.Gün / Mumbai

Otelde alacağınız kahvaltınızın ardından rehberiniz ile buluşarak Mumbai şehir turunuz yapılacaktır. Turunuzun ilk ayağı olarak Dhobi Ghat’i gözlemleyeceksiniz. Dhobi Ghat (Mahalaxmi Dobi Ghat), Hindistan'ın Mumbai kentinde tanınmış bir açık hava laundromat'tır. Dhobis olarak bilinen yıkayıcılar, Mumbai'nin otellerinden ve hastanelerinden alınan giysileri ve çarşafları temizlemek için açık alanda çalışırlar. Ardından Mani Bhawan’a devam edeceksiniz. Mani Bhawan; Hindistan’ın efsanevi lideri Mahatma Gandhi’nin yaşadığı mütevazi müze ev. Gandhi’nin evindeki odası, hayatından fotoğraflar ve anılar ile dolu. Turunuza ardından Sukunet Kulesinde devam edeceksiniz. Sukunet kulesi; Asma Bahçelerinin arkasında bulunan bu kule, sanki gelenler göremesin diye saklanmış gibi yerleştirilmiştir. Zerdüşt inancına göre ateş, toprak ve su, kutsal elementlerdir. Bu nedenle Zerdüştler ölülerini yakmaya, gömmeye veya suya atmaya karşıdır. Bunların yerine ölülerini buradaki Sessizlik Kulesi gibi yerlere bırakarak Akbabalara terkederler. Ardından Mumbai Marine Drive yani deniz kenarına geçecek ve gününüzü burada sonlandıracaksınız. Turunuzun ardından otelinize bırakış. Dinlenmeniz için serbest zamanlar.

12.Gün / Mumbai - Varanasi

Sabahın erken vakitlerinde alacağınız kahvaltınızın ardından otelden çıkış. Transfer aracınız ile havalimanına gidiş ve tarifeli uçuşunuzla Varanasi’ye geçeceksiniz. Varanasi, ya da diğer adıyla Benares, Hindistan'ın Uttar Pradeş eyâletinde bir şehirdir. Hindularca kutsal sayılan Ganj nehrinin yanında yer alır ve binlerce yıldır burada ibadet etmek için ülkenin her yanından gelenleri misafir eder.Varanasi, Tanrı Şiva Vishwanat’ın şehri olarak bilinir; Hinduizm’in en kutsal yerlerinden biridir. Birçok inanan, aynı zamanda geleneksel Hindu kültür ve bilim merkezi olan bu şehre 2.500 yıldan bu yana hac için gelir.

Havalimanı çıkış işlemlerinizin ardından otelinize geçiş ve dinlenmeniz için serbest zamanlar.

13.Gün / Varanasi

Sabah kahvaltınızı almadan rehberiniz ile buluşarak Ganj nehri üzerinde tekne turuna katılacaksınız. Ganj Nehri, Hindistan'ın kuzey topraklarından ve Bangladeş'ten geçen 2.700 km uzunluğundaki akarsudur. Ganj Nehri, Hinduizm inancına göre kutsaldır. Hindular nehri Tanrıça Ganga'nın kişileştirilmiş formu olarak kabul ederler ve bu nedenle insanlar nehre taparlar. İnançlara göre belirli günlerde nehirde yıkanmak günahların affedilmesi ve tövbelerin kabul görmesini sağlar. Hinduizm deki ölü yakma geleneği nedeni ile birçok insan Hindistan gibi büyük bir ülkede binlerce kilometre yol katederek yakınlarının küllerini bu nehre serperler. Turunuzun ardından otelinize dönerek sabah kahvaltınızı alacak ve ardından tekrar rehberiniz ile buluşarak şehir turunuzu gerçekleştireceksiniz. Turunuzun ilk ayağında Durga tapınağı ve Bhata Mata tapınağını görecek ardından da Sarnath’a turunuz gerçekleşecektir. Sarnath, Gautama Buddha'nın Dharma'yı ilk defa öğretmeye başladığı, ve Budist Sangha'nın ortaya çıktığı geyik korusudur. Söylenceye göre burada avlanan bir kral, bir dişi geyiği öldüreceği sırada, başka bir geyik hayatını feda eder; bu hareketten etkilenen kral, geyiğe mezar olarak burada bir park yaptırır. Turunuzun ardından Hindu dua seramonisi izlemek için Ganj nehri kenarına gidilecektir. Seramoninin ardından tekrar transfer aracınız ile otelinize bırakılış ve dinlenmeniz için serbest zamanlar.

14.Gün / Varanasi - Amritsar

Otelde alacağınız kahvaltınızın ardından Delhi aktarmalı olarak Amritsar’a uçuşunuz gerçekleşecek. Havalimanı işlemlerinizin ardından transfer aracınız ile otelinize geçiş ve giriş işlemlerinizin ardından dinlenmeniz için serbest zamanlar.

15.Gün / Amritsar

Sabah otelde alacağınız kahvaltınızın ardından, rehberiniz ile buluşma. Bugün bölgede bulunan Golden Temple ve Jallianwala Bagh gezileriniz gerçektireceksiniz. Golden Temple ; Harmandir Sahib yani Altın Tapınak Hindistan'ın Amritsar şehrinde bulunan Sih tapınağıdır. Halk arasında Altın Tapınak (ya da Tanrı'nın Tapınağı) olarak anılan tapınak Sih inancındaki en önemli ibadethane olduğu gibi, Sih gurudwaralarının da en eskilerinden biridir. Harmandir Sahib tek bir tapınaktan öte büyük bir kompleksi kapsar; kompleksin ortasında ise tapınak bulunur. Tapınağı çevreleyen sunî bir göl bulunmaktadır ki bu gölün ismi AmritSar yani "Kutsal Su Gölü" veya "Ölümsüzlük Pınarı Havuzu"dur. Tapınağa dört yandan girişler bulunmaktadır ki bu hoşgörü ve açıklığın önemini simgeler. Tapınak kompleksinin içinde geçmiş Sih Gurularına, Azizlerine ve şehitlerine ait birçok türbe bulunmaktadır. Jallianwala Bagh ise; Amritsar Katliamı, 1919 yılında İngilizlerin, sömürgeleri altındaki Hintlere karşı yürüttükleri sistematik katliamın anıtına yapacağınız gezidir. Turunuzun ardından otelinize bırakılış ve dinlenmeniz için serbest zamanlar.

16.Gün / Amritsar- Kathmandu

Sabah otelde alacağınız kahvaltınızın ardından çıkış işlemleriniz. Transfer aracınız ile havalimanına gidiş. Delhi aktarmalı olarak Kathmandu’ya uçuşunuz gerçekleşecektir. Nepal’in başkenti olan Kathmandu hem kültürel hem de ekonomik açıdan bölgenin en gelişmiş kenti. Havalimanı gümrük işlemlerinizin ardından transfer aracınız ile otelinize bırakış. Giriş işlemlerinizin ardından dinlenmeniz için serbest zamanlar.

17.Gün / Kathmandu

Sabah otelde alacağınız kahvaltınızın ardından dilerseniz dağ uçuşu gerçekleştirebilirsiniz fakat sizin için rehberiniz ile buluşarak Kathmandu şehir turunuz organize edilmiştir. Kathmandu; Nepal cumhuriyetinin başkenti ve en büyük şehridir.1.500.000 nüfuslu Katmandu'da UNESCO tarafından koruma altına alınan çok sayıda Budist ve Hindu tapınağı bulunmaktadır. Katmandu Vadisi'ne ilk yerleşim MÖ 100 yıllarına rastlar. Ancak vadideki en eski nesnelerin yapılış tarihi ise milattan birkaç yüzyıl olarak belirlenmiştir. Bulunan en eski yazıtın tarihi MÖ 185 olarak bulunmuştur. Öncelikle Swayambhunath Tapınağını gezeceksiniz. Vadinin manzarasına hakim bir tepe üzerine kurulu Asya’nın en eski budist tapınaklarından biridir Swayambhunath Tapınağı. Tapınağın Hikayesi: 2.000 yıl önce su ile dolu olan Kathmandu vadisinin tam ortasında bir lotus çiçeği yetişmiş. Bodhisattva Manjushri gücünü kullanarak gölü bölmüş ve suyun buradan akıp gitmesini sağlamış. Ardından kuruyan gölün tam ortasında lotus bir tepeye dönüşürken gün ışığı da Stupa’ya dönüşmüştür. Tapınağın ismi Swayambhu Stupa kendi kendine oluşan demektir. Tüm gün turunuzun ardından transfer aracınız ile otelinize varış. Giriş işlemlerinizin ardından dinlenmeniz için serbest zamanlar.

18.Gün / Kathmandu

Otelde alacağınız kahvaltınızın ardından Pashupatinath ve Boudhnath turlarınız için rehberiniz ile buluşma. Pashupatinath tapınağı bir Hinduizm tapınağıdır. Nepal'in başkenti Katmandu'da bulunmaktadır. Tapınak Hinduizm tanrısı Şiva'nın tapınağı olarak kabul edilmektedir. Tapınak UNESCO Dünya Mirasları listesinde bulunmaktadır. Boudhanath Tapınağı ise, Güneydoğu Asya’nın en büyük budist tapınağı. Boudhanath Tapınağı, 500 yıllık bir geçmişe sahiptir. Tapınak, şehirde gerçekleşen Budist etkinliklerinin çekim noktasıdır. Her yanı ibadeti simgeleyen bayraklarla süslü olan ve dört yanında mavi, beyaz ve kırmızı renklerden oluşan Buda'nın gözlerinin resmedildiği anıt, birçok Budizm dua çemberi ve küçük kutsal Buda resimleriyle dekore edilmiştir. Tapınak turlarınızın ardından Patan’a geziniz olacaktır. Patan, Nepal'deki en büyük şehirlerden biridir ve Katmandu'daki Bagmati nehrinin hemen karşısında bulunmaktadır. Aynı zamanda Lalitpur olarak da bilinir, her ikisi de Sanskritçe "Lalitapattan" dan türemiştir. Geleneksel bir el sanatları merkezi olan Patan, takı, Buda heykelleri ve maskeleri satın almak için harika bir yerdir. Patan turunuzun ardından Bhaktapur turunuz gerçekleşecektir. Bhaktapur; Başkent Katmandu'ya 8 kilometre mesafede bulunan şehri turistik olarak en değerli kılan yanı, UNESCO tarafından oluşturulan kültür mirasları listesinde Dünya'da en çok eser barındıran kent olmasıdır.Bhaktapur tarihte Katmandu ve Patan ile birlikte, Katmandu Vadisi'ndeki en büyük üç Nevari krallığından biri olmuş olup, 15. yüzyılda Büyük Malla Krallığı'nın başkentliğini yapmıştır.Günümüzde Katmandu Vadisi'nin en büyük üçüncü şehri olan kentin nüfusu 300.000 civarındadır. Turunuzun ardından otelinize dönüş. Dinlenmeniz için serbest zamanlar.

19.Gün / Kathmandu - Istanbul

Kahvaltınızın ardından otelden çıkış işlemleriniz gerçekleşecektir. Uçuş saatinize uygun olarak transfer aracınız ile havalimanına gidiş ve İstanbul’a dönüş. Turunuzun sonu.

Kalkış Yeri Varış Yeri Kalkış Saati Varış Saati
İstanbul (Atatürk Havalimanı) Yeni Delhi 20:55 05:15+1
Kathmandu İstanbul (Atatürk Havalimanı) 12:55 18:50