Gidiyor musunuz? :(

To be Travel, her daim sizlere en güzel deneyimleri, en ayrıcalıklı şekilde yaşatmaya devam edecek. Bizden haberler almak için bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Kayağa Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler

Kayağa Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler

Kayak tatiline giderken yanınıza neleri almanız gerektiğine karar veremiyorsanız hazırladığımız liste işinize yarayabilir. Kayak tatili için valiz hazırlarken öncelikle kaç gün kalacağınızı düşünmeniz, hava durumunu kontrol etmeniz ve kayak yapıp yapmayacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Kararınızın ardından kayak kıyafetleri, kayak takımları ve diğer malzemeleri alma veya kiralama aşamalarına geçebilirsiniz.

Eğer kayak yapacaksanız ihtiyacınız olan kayak kıyafeti ve ekipmanlar belli. Kayak takımı, kayak montu, kayak pantolonu, termal kıyafetler, içlik, birkaç aksesuar ve atkı-bere gibi koruyucular.

Eğer ilk defa kayak yapacaksanız, herhangi bir spor malzemesi almanız şart değil. Gittiğiniz kayak tesisindeki mağazalardan ihtiyaç duyacağınız kayak, snowboard ekipmanlarını ve hatta kayak kıyafetlerini kiralayabileceğinizi unutmayın. Size uygun olan dal snowboard mu yoksa kayak mı, hangi türde ve boyda kayak almanız gerekiyor, kayak sporunu gerçekten sevecek misiniz? Bu sorulara yanıt bulduktan sonra ekipmanları satın almanız en mantıklısı.

İster snowboard, ister kayak yapın. Hatta isterseniz kızakla tepeden aşağıya kendinizi bırakacak olun. Su geçirmeyen bir kayak kıyafet takımına ihtiyacınız olacağını unutmayın. Yoksa hem hastalanabilir hem de üşütebilirsiniz...

Kayak Kıyafeti

Yani kayak montu ve kayak pantolonundan oluşacak takım, kayağa giderken yanımıza almamız gerekenlerden elbette. Kayak kıyafetlerinin su geçirmeyen, orijinal olarak kayak sporu için üretilmiş olanlarından almanız şart. Normal montlar veya pantolonlar su geçirebilir, karın üstün oturduğunuzda ıslanmanıza veya çok üşümenize sebep olabilir. Bu yüzden içliğin, polar veya termal taytınızın üstüne giyeceğiniz bir kayak pantolonuna ve de yine poların üstüne giyeceğiniz bir kayak montuna ihtiyacınız var. Rahat etmeniz önemli. Kar kıyafetlerinizin üst katmanı sağlam olmalı...

Termal İçlikler 

Yani kayak iç poları, kayak iç montu ve termal tayt veya termal pantolon gibi içinize giyebileceğiniz bir katman. En alta atlet, bir üstüne penye uzun kollu bir body, onun üstüne termal bir iç montu/kazağı, onun da üstüne kayak montu. Yani bu durumda çok üşüyenler için 2. katmanı oluşturuyor kayak içliği ama fazla üşümüyorsanız sizin için atletin üstüne giyilebilecek bir parça da olabilir bu.

Kayak Çorabı

Çünkü dondurucu soğuğa rağmen ayaklarınız terleyecek, hem de çok. Normal çoraptan farklı bir şey bu. Çorabın üstüne giyeceğiniz ikinci bir kat olacak kayak çorabını da kesinlikle öneriyorum. Hiçbir şey almasanız da o kayak çoraplarından gidip alın. Hem kayağın içinde ayağınızın rahat basmasını sağlıyor, hem de gerektiği kadar ısıtıyor.

Güneş kremi

Güneşten değil, soğuktan ve yansımadan korunmak için...

Lipstick

Gündelik hayatta kullandığınız bir dudak nemlendirici veya güneş korumalı olanlarından tercih edebilirsiniz.

Güneş gözlüğü 

Bazı durumlarda gerekebilir. Yanınızda bulunsun. Eğer sporcuların taktığı gözlüklerden zamanında edindiyseniz, normal güneş gözlüğünden daha kullanışlı olacağı kesin.

İnce bir boğazlık, şal veya ince bir atkı

Terletmeyecek ama koruyacak bir dokusu olmalı. Kar maskesini pek önermiyorum ama hava durumuna göre tercih de edilebilir.

Su geçirmeyen eldiven

Hem ellerinizin üşümemesi için, hem de karla haşır neşir olacağınız için çok önemli. Düştüğünüzde, ayağa kalkarken yere tutunmanız gerekecek. Batonlarınızı zaten gün boyu elinizde taşımanız gerekecek. Elleri korumak önemli.

Kayak Gözlüğü

Kayak gözlüğü sadece hız yapanlar için değildir. Hız yapmayacağım gerek yok diye düşünmeyin. Hava kapalıysa, kar yağışı varsa gözünüze karın kaçmasını engellemek için kayak gözlüğü kullanmak isteyebilirsiniz