Gidiyor musunuz? :(

To be Travel, her daim sizlere en güzel deneyimleri, en ayrıcalıklı şekilde yaşatmaya devam edecek. Bizden haberler almak için bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Dünya'nın En İyi Havalimanları

Dünya'nın En İyi Havalimanları

Uzay üsleri neredeyse havalimanınlarına yetişmek üzereyken dünyanın en iyi havalimanlarını sizler için derledik!

1. Changi Havalimanı Singapur

Asya ve Okyanusya ülkelerine geçiş için bir hub görevi gören ülkenin Changi Uluslararası Havalimanı, egzotik bir kültürün izlerini taşıyacak şekilde dekore edilmiş. Her yıl farklı bir yeniliğe imza atarak, bir havalimanından beklenenden çok daha farklı deneyimleri ziyaretçilerine sunuyor. Eğlenceli, merak uyandırıcı, öğretici, heyecan verici bir mekan benim için. Özellikle çocuklar için ise sürprizlerle dolu bir yer. Singapore Changi Airport, Cenova’da verilen Dünyanın En İyi Havalimanları ödülünü, 14 yıl içinde 4 kez almış bir havalimanı. Havalimanı, 1981 yılında Terminal 1 açılışı ile hizmete başlamış. 1990’da Terminal 2, 2008’de de Terminal 3 buna eklenmiş. Dört terminalin toplam alanı 1,800 futbol sahası genişliğinde. 32.000 kişinin çalıştığı devasa havalimanında, 60 ülkeden 106 havayolu firması, dünya genelinde 250 şehre uçuyor. Günde 136 binden fazla kişi havalimanını kullanıyor. 

Uçak yolculuklarının insanı yoracağını düşünen liman yönetimi, havalimanında uzun transit süreleri geçirmek durumunda olan yolcuları rahat ettirmek için her türlü detayı düşünmüşler. Bahçeler, eğlence mekanları, masajlı koltuklar, uyuklama alanları, sinema salonları, oyun alanları, internet kioskları, canlı müzik sunumları, ücretsiz interaktif sanat uygulamaları, cafeler, restoranlar, shoplar ve dahası...

2. Hong Kong Uluslararası Havalimanı

Mimar Norman Foster tarafından tasarlanan Hong Kong Uluslararası Havalimanı, 1925 yılından beri kullanılan Kai Tak Havaalanı’nın artan ihtiyaçlara cevap verememesi nedeniyle 1998 yılında hizmete açıldı. Dünyada en çok hava trafiğine sahip havalimanlarının başında gelen Hong Kong Uluslararası Havalimanı 90 havayolu şirketine hizmet vermekte ve 150’den fazla şehre uçuş imkânı sağlamaktadır. 2014 verilerine göre 63,148,379 yolcu ile Dünyanın en işlek havalimanları arasında yer almıştır.

3. Dubai Uluslararası Havalimanı

Dubai, dünyanın her yerinden ziyaretçileri kendine çeken bir mıknatıs gibidir. Geldiğiniz andan itibaren çekim alanı olma nedenini görebilirsiniz. Dünyanın yolcu sayısı bakımından en işlek 6. havalimanı olan Dubai Uluslararası Havalimanı, sadece uluslararası yolcular baz alındığında bu listenin ilk sırasında yer almıştır. Havaalanı, sivil havacılığın bölümü tarafından çalıştırılır ve Dubai'nin uluslararası havayolu taşımacılığı, emirlikleri ana üssü Emirates SkyCargo'dur; Emirlik merkezi, Ortadoğu ve Afrika'da en büyük havayolu taşımacılığı merkezidir. Emirates Havayolları havalimanındaki bütün yolcu trafiğinin %60'ını ve bütün hava aracı hareketlerinin %38'ini yapmaktadır.

4. Heathrow Havalimanı Londra

Londra Heathrow Havalimanı, İngiltere'nin başkenti Londra'daki 6 ana havalimanından biridir. Uluslararası yolcu trafiğine göre dünyanın en işlek birinci, toplam yolcu trafiğine göre ise dünyanın en işlek 3. havalimanıdır.1930 yılında kurulan ve şu anda 5 terminali bulunan Londra Heathrow Havalimanı'nı, yılda yaklaşık 70 milyon yolcu kullanmaktadır.

5. Incheon Uluslararası Havalimanı Seoul Kore

Incheon Uluslararası Havalimanı, Güney Kore'nin başkenti Seul ve çevresine hizmet veren uluslararası havalimanıdır. Havalimanı ülkenin en büyük havalimanı olup Seul şehir merkezinin 48 km batısında Incheon şehri sınırları içerisinde yer almaktadır.

Incheon Uluslararası Havalimanı 2001 yılında açılmış olup eski Gimpo Uluslararası Havalimanı'nın yerini almıştır. Havalimanı deniz dolgusu ile elde edilmiş adacık üzerine inşa edilmiştir. 2014 yılında hizmet verdiği 45.51 milyon yolcu sayısıyla ülkenin ve Doğu Asya'nın bu alanda en işlek havalimanlarından biri olmuştur.

6. Münih Havalimanı

Münih Franz Josef Strauss Havalimanı Münih'in 28 km kuzeyinde, Freising yakınlarında bulunan bir havalimanıdır.

17 Mayıs 1992 senesinde, eski Münih-Riem havalimanının kapasitesi yeterli bulunmayarak, bu yeni havalimanı inşa edilip hizmete girmiştir. Frankfurt havalimanından sonra Almanya'nın ikinci büyük havalimanıdır.

7. Hamad Uluslararası Havalimanı Doha Katar

Doha şehir merkezinin yaklaşık 15 kilometre güneydoğusunda yer alan Hamad Uluslararası Havalimanı’nda, başta Qatar Airways olmak üzere 30 farklı havayolu şirketi hizmet veriyor. Misafirperverliğin ve müşteri deneyimi anlayışının öne çıkarıldığı oldukça lüks ve modern bir binaya sahip olan havalimanı, 36 kilometrekarelik bir alan üzerine kurulu. Neredeyse yarısı denizin doldurulması ile oluşturulan bu hava sahasında, biri 4 bin 850, diğeri ise 4 bin 250 metre uzunluğa sahip iki uçuş pisti mevcut.

Yıllık yolcu kapasitesi ortalama 30 milyon seviyesinde olan ve dünyanın en güzel havalimanları arasında gösterilen Hamad Havalimanı, yılda yaklaşık 10 milyon yolcu ağırlıyor. Teknolojik yapısı, yüksek tavanları ve geniş iç mekan tasarımıyla hayranlık uyandıran Havalimanı binası, Arap, Amerikan, İtalyan mutfaklarına ait dünya lezzetlerinin hazırlandığı uluslararası restoranlarıyla, yolcuların yeme - içme ihtiyaçlarına da cevap veriyor.

Havalimanı içerisinde fitness ve masaj salonu, dinlenme odaları, havalimanı oteli, exchange ofisi, mescitler, bebek bakım odaları, çocuk oyun alanları, lounge, duty free ve geniş ürün ağına sahip alışveriş mağazaları yer alıyor. Uçuş saatinizi beklerken bu mağazalardan dünyaca ünlü markaların ürünlerini satın alabilir ya da ücretsiz WIFI hizmetinden faydalanarak, internette sörf yapmayı tercih edebilirsiniz.

8. Frankfurt Havalimanı

Frankfurt Havalimanı Almanya'nın finans merkezi Frankfurt'a hizmet veren uluslararası havalimanı. Şehir merkezinin 12 km. güneybatısında bulunan Frankfurt Havalimanı, 2014 yılında ağırladığı toplam 59,566,132 yolcu ile bu alanda Almanya'nın en işlek havalimanı iken, Avrupa ve Dünyada da yılın en işlek havalimanları arasında yer almıştır.

9. Amsterdam Schiphol Havalimanı

Amsterdam Havalimanı Schiphol , Hollanda'nın başkenti Amsterdam'a 17.5 km mesafede bulunan dünya'nın en büyük havalimanlarından biridir. Yapımına 3 yılda 320 milyon Euro harcanmıştır.

25 Şubat 2009 tarihinde Türk Hava Yolları 1951 sefer sayılı uçuşunda İstanbul'dan Amsterdam'a giden "Tekirdağ" isimli Boeing 737-800 model uçak piste 500m mesafe kala yanındaki tarlaya düşmüş ve 9 kişi yaşamını yitirmiştir.

10. Haneda Tokyo Havalimanı 

Tokyo'yu diğer kentlere bağlayan, şehrin güneyinde, Tokyo Körfezi'ne konuşlanmış ilk uluslararasi havaalanıdır... Konumu itibariyle Yokohama'nın da hava alanı sayılabilir... Şehir merkezine ana bağlantı Shinagawa ve Hamamatsucho İstasyonlari üzerinden yapılır ki çok verimli bir tren hattı işletmesidir.

Narita* uçuşa açılınca uluslararası uçuşlar buraya kaydırılmış ve % 95 yurtiçi % 5 yakın mesafeli yurtdışı uçuşlara ayrılmıştır... Buna rağmen, yıllık yolcu sayısı 50 milyon ve üzeri bir sayıyla hala dünyanın en işlek 10 havalimanından biridir...

11. Sydney Havalimanı 

Sydney Havalimanı (ya da Kingsford Smith Havalimanı) Avustralya'nın Sidney şehrine hizmet vermekte olan uluslararası havalimanı. Şehir merkezinin 8 km. güneyinde yer alan havalimanı, Qantas havayolu şirketinin birincil bağlantı merkezi; Virgin Australia ve Jetstar Airways havayolu şirketlerinin ikincil bağlantı merkezi konumundadır.

12. Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı, Malezya

Kuala Lumpur Uluslararası Havaalanı Malezya'nın ana uluslararası havalimanı ve Güney Doğu Asya'daki önemli havaalanlarından biridir. Selangor'un Sepang ilçesinde, Kuala Lumpur şehir merkezinin yaklaşık 45 kilometre (28 mil) güneyinde yer alır ve Büyük Klang Vadisi kenti hizmetindedir.

KLIA, Malezya'nın en büyük ve en işlek havaalanıdır. 2016 yılında, 52.664.511 yolcu ve 642.558 ton kargo ele aldı. Toplam yolcu trafiği ile dünyanın en yoğun 24. havalimanıdır.

Malezya Havaalanları (MAHB) Sepang Sdn Bhd tarafından işletilen havalimanı, Malezya Havayolları, MASkargo, AirAsia, AirAsia X, Malindo Air, UPS Airlines ve Gading Sari'nin ana merkezidir.

13. Zürih Havalimanı

Zürih Havalimanı, İsviçre'nin en büyük uluslararası havalimanıdır ve Unique tarafından işletilir.

İsviçre'den yurtdışına ilk uçuş 21 Temmuz 1921 tarihinde oldu. 1953 yılında yeni terminal açıldı. 1947 yılında havaalanı 12.766 havayolu uçuşlarında 133.638 yolcu; 1952 yılında, 24.728 havayolu uçuşunda 372.832 yolcu seyahat etti. Havaalanına ilk genişleme talebi, 1956 yılında sunuldu ancak genişleme için bütçe 1958 yılına kadar İsviçre Hükümeti tarafından onaylanmadı ve genişleme ancak 1961 yılında tamamlandı.

18 Şubat 1969'da, bir El Al uçağı kalkış için hazırlanırken, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi dört silahlı üyeleri tarafından saldırıya uğradı. Saldırı, teröristlerden birinin ölümüyle sonuçlanırken, uçağın güvenlik görevlisi tarafından diğerleri püskürtüldü. Boeing 720'nin yarımcı pilotu sonradan aldığı yaralardan dolayı öldü.

14. Pudong Havalimanı, Şangay

Şanghay Pudong Uluslararası Havalimanı Çin'in Şanghay şehrine hizmet veren uluslararası havalimanı. Şehir merkezine yaklaşık 30 km. mesafede bulunam havalimanı, Çin'in yanı sıra Güneydoğu Asya'nın en işlek havalimanlarından biridir.

Pudong Uluslararası Havalimanı, 2014 yılında toplam 51,651,880 yolcuya ev sahipliği yapmıştı.

15. Kopenhag Havalimanı

Kopenhag Havalimanı Danimarka'nın başkenti Kopenhag'daki ana uluslararası havalimanıdır. Danimarka'nın Oresund Bölgesi'ndedir. Amager Adası'nda yer alan havalimanı, Kopenhag şehir merkezinden 8 kilometre; Oresund Köprüsü'nün diğer kıyısında yer alan Malmö şehir merkezinden ise 24 kilometre uzaklıktadır. İskandinav ülkeleri'ndeki en büyük havalimanı olup Avrupa'daki en eski uluslararası havalimanlarından biridir.

Scandinavian Airlines, Cimber Sterling, Norweigan Air Shuttle gibi havayolu şirketleri için ana merkezdir. Günlük 60 tarifeli uçuş yapılmakta ve 62.000'den fazla yolcuya hizmet verilmektedir. 2011 yılında 22.7 milyon yolcu havalimanını kullanmıştır. Havalimanının sahibi Københavns Lufthavne' dir. Havalimanında 1.700 kişi çalışmaktadır.