Gidiyor musunuz? :(

To be Travel, her daim sizlere en güzel deneyimleri, en ayrıcalıklı şekilde yaşatmaya devam edecek. Bizden haberler almak için bültenimize kayıt olabilirsiniz!

En İyi Kayak Merkezleri

En İyi Kayak Merkezleri

Bansko, Bulgaristan

Bulgaristan’ın yeni kayak merkezlerinden Bansko, çok iyi bir işletme sayesinde kısa zamanda ülkenin köklü merkezlerinden Borovets’i geride bıraktı. 75 km uzunluğundaki ve son derece bakımlı pistleri, rahat ulaşımı ve nispeten düşük bütçeli tatil seçenekleriyle Türkiye’deki rakiplerine gözdağı veriyor.

Hintertux, Avusturya

Eğer “Kayağa gideceğim ama acaba kar olur mu?” endişesinden bıktıysanız ya da “Kış bitti, şimdi ne yapacağım?” diye hayıflanıyorsanız, 3.000 m üzerindeki Hintertux Buzulu bakmanız gereken ilk adres. Burası tüm yıl müthiş bir manzara eşliğinde kayak olanağı tanıyan dünyadaki iki-üç merkezden biri. Bu nedenle profesyonellerin de gözdesi.

Üç Vadiler, Fransa

Courchevel, Meribel ve Belleville gibi dünya sosyetesinin gözbebeği kayak merkezlerini birleştiren Üç Vadiler (Les 3 Vallées) toplam 600 km’lik pist uzunluğu ile bir dev. Ayrıca işin ‘sosyetikliği’ sizi korkutmasın. Courchevel’de değişik irtifalarda farklı tarz ve bütçelere yönelik köyler kurulmuş. Kayak keyfi ise değişmiyor.

Kitzbuhel, Avusturya

Kış sporlarının kalbi Tirol’ün en eski kayak merkezlerinden biri olan Kitzbühel, bir yandan çok iyi korunmuş bir ortaçağ kasabası özelliklerini sergilerken, diğer yandan da buram buram kar ve kayak kokan gelişmiş tesislere sahip. Son zamanlarda yenilediği yönetim anlayışı ile sadece en eskilerden değil artık en iyi olarak da anılıyor. Öyle ki 2015 Dünya Kayak Ödülleri’nde ‘En İyi Kayak Merkezi’ ödülünü alarak rakiplerini tacından etti.

Dolomiti Superski, İtalya

Dolomiti Superski, Doğu İtalyan Alpleri yani Dolomitler’in bir düzine kayak merkezini birbirine bağlayan bir bölge. Bu sayede tek bir skipass ve kısa otobüs transferleri ile tam 1.200 km’lik bir kayak safarisi yapmak mümkün. Gezi rotanıza Cortina d’Ampezzo gibi hem ‘kara’ hem de ‘slow-ski’ pistleri ile ünlü ve Val Gardena gibi kırka yakın restoranıyla Tirol ve İtalyan mutfaklarının bir karışımını en iyi şekilde sunan merkezleri alabilirsiniz. Bölgeye ulaşımın Venedik’ten oldukça rahat olduğu da düşünülürse, kayak safarinize bir de efsanevi bir şehir ekleyerek tatilinizi iyice renklendirebilirsiniz.

St. Anton Am Arlberg, Avusturya

‘Aprés-ski’, yani kayak sonrası eğlence, bir kayak tatilinin olmazsa olmazlarından. Bu kulvarda St. Anton kış turizminin ‘Bodrum’u dersek, hiç abartmayız. Kayak sonrası bitmeyen enerjinizi tüketmeniz için gündüz vakti açık gece kulüpleri bile mevcut. En popüler mekânlar ise Underground, Eisbar Base Camp, Mooser Wirt ve Krazy Kanguruh. Özellikle kayak sonrası 4-5 saat pit stop yapacağınız Krazy Kanguruh’dan gece karanlığında kasabaya kayarak dönerken dikkatli olmakta fayda var.

Dört Vadiler, İsviçre

Fransa’nın Üç Vadiler’i gibi, İsviçre’nin Dört Vadiler’i (Les 4 Vallées) de Verbier, la Tzoumaz, Nendaz, Veysonnaz ve Thyon kayak merkezlerini birleştiriyor. İleri seviye kayakçıların tercihi.  200 km/s’in aşılabileceği 3.333 m yükseklikteki Mont Fort pisti ile hız yarışlarının dünyadaki en önemli merkezlerinden.

Riksgransen, İsveç

Alpler, en iyi kayak merkezleri adına açık ara birinci. Ama kayağın beşiği İskandinavya’da da keşfedilmeyi bekleyen cevherler yok değil. Bunların en ilginçlerinden biri Kuzey Kutup Çemberi’nin de ötesinde yer alan Riksgransen. Sezon açılışı için kış karanlığı ve soğuğunun geçmesini bekleyen merkezde mayıs ve hatta hazirandaki ‘yaz ortası’ şenliklerine kadar kaymak, gece yarısı güneşinin tadını çıkarmak mümkün. Telesiyejin solundan indiğinizde İsveç, sağından indiğinizde Norveç’e kayabilirsiniz. Norveç fiyortlarının daha fazla tadını çıkarmak isterseniz, telesiyejin bitişiğindeki tren istasyonundan 45 dakikalık masalsı yolculukla Narvik’e varabilirsiniz.

Ischgl,Avusturya, İsviçre

Avusturya’daki 300’ü aşkın kayak merkezi içinde ‘sınırötesi’ bir tecrübe sağlayanlar sınırlı. Ischgl 240 km’lik pistleriyle  ‘İsviçre’ye kaymayı’ da vaat ediyor. Buradan İsviçre’nin Samnaun kasabasına doğrudan kayabilir, duty free’den  alışveriş yapıp kayak alanına dönebilirsiniz. Pasaportunuzu almayı unutmayın.

Dachstein West, Avusturya

Tatilinizi eşiniz ve çocuklarınızla geçirmeyi seviyorsanız, Dachstein West biçilmiş kaftan. Sadece bir kayak merkezi değil adeta bir oyun parkı. Çocuklara özel sayısız kayak ve oyun alanı, kreşler ve bakım hizmetleri hem onların memnuniyetini artırmak hem de sizi daha serbest bırakmak için birebir.

Val D’isere, Fransa

Alpler kayakçılar için bir cennet olsa gerek. Val d’isere bölgesi, Fransa’nın diğer kayak bölgelerine kıyasla daha az ağaçlık. Pistlerin yan taraflarında ağaçlık alanların bulunduğu manzaraya doyamadığınız bu açık alanlarda, kaybolma korkusu yaşamadan off-piste kayabilirsiniz. Peş peşe bindiğiniz liftlerle 1800 metre yüksekliğe çıkabilirsiniz. Ayrıca Val d’Isere’de ValPark adında çok güzel bir snow parkı var.

Chamonix, Fransa

Chamonix, Mont Blanc dağlarının eteklerindeki kasabadır. Mont Blanc dağları 4800 metre yüksekliğindedir. Bu bölgenin özelliği bol kar ve off-piste seçeneklerinin bolluğu. Özellikle snowboard yapanlar için bir hazine.

Zermatt, İsviçre

Zermatt İsviçre’nin Alplerinde bulunan bir kayak merkezidir. Burada 360 km pistle her seviyeden kayakçıya uygun pist bulabilirsiniz. Zermatt ayrıca dağ yürüyüşü meraklıları için de en iyi bölgelerden biri. Bölge ayrıca buzulları ve kayak merkezinin dağlarının en yüksek noktasına çıkan liftiyle görebileceğiniz en güzel kar manzaralarından birini sunuyor. En güzel özelliği ise Zermatt kasabasının sanki yılbaşında izlediğimiz filmlerden çıkmış, hayali bir Noel kasabası gibi olması.

Cortina, İtalya

Cortina d’Ampezzo’da kayak bölgesinde 120 km pistlerde 39 lift mevcut. 1956 yılında Kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapmış. Cortina’da kar sıklığıyla beraber yapay kar makineleri de bulunduğu için kar garantilidir.

Aspen, Colorado

103 km piste sahip olan Aspen, Amerika’nın en ünlü kayak merkezidir.  Bölgede 2,700,000 m2 kayılabilecek alan bulunmaktadır. En uzun pisti 4,8 km ve alanın %50’sinin zorluk seviyesi ‘black diamond & double black diamond’ yani çok ileri seviye zorluktadır. Aynı zamanda burada ‘ESPN X Games’ gibi birçok kış etkinliği yapılır. Bu etkinliklerde yarışan ünlü kayakçılarla aynı pistlerden kayabilmek, Aspen’i özel kılan özelliklerden biri olsa gerek.